Şoför İzin Başvuru ve Sorgulama

Şoför İzin Başvuru ve Sorgulama

Yurtdışı Tanker yüklemesi yapan şoförler Gümrük ve Ticaret Bakanlığı nezdinde izin almak zorundadır. İzin başvuruları genellikle bireysel olarak yapılamamaktadır. Aracı firmalar ya da kurumlara evraklarınızı göndererek izin başvurusunda bulunabilirsiniz. Aynı zamanda Habur Kapısında da bu başvurular alınmaktadır.

 
Gerekli Belgeler Neler ?

Sürücü izin başvuru prosedürü Ulaştırma Bakanlığı’nın yapmış olduğu yeni değişikliklerle birlikte aşağıda yer almaktadır.

Sürücü Adayları Kimlik Fotokopisi,  Ehliyet Fotokopisi  ve  Adli Sicil Kaydı ile Silopi’de bulunan ve Habur Kapısındaki Başvuru Noktasından Başvuru yapabileceklerdir. Aşağıda belirtilen şartlarda evraklar hazırlanarak Başvurular gerçekleştirilebilir. Evrak süresi 10 (on) gün olup, evrakların bu periyodda gönderilmesi ve başvuru yapılması gerekmektedir. Süresi geçen evraklar ile başvuru yapılamamaktadır.

ŞOFÖR İZNİ BAŞVURU ŞARTLARI

Sürücü Adayı E-Devlet şifresi ile yukarıda belirtilen adresten giriş yaparak;  Sorgulamalar kısmından, Adli Sicil Belge Sorgulaması bölümünden;

Sicil Belgesi Türü : Resmi Kurum
Konu : Diğer

seçilerek sicil belgesi alınması gerekmektedir. Üzerinde Barkod numarası olan Adli Sicil Belgesi geçerli olacaktır.

Adliye’den dilekçe ile alınmış Adli Sicil Belgeleri geçersizdir.

  • Sürücülerin (E), (D) veya (E+D) Sürücü ehliyeti sahibi olması ve sürücü adayının 24 yaş ve üstü olması (1995 yılı doğumlular ve öncesi) ve yaşı 60 yaş üzerini geçmemesi gerekmektedir.

Yukarıda belirtilen şartlara uygun evraklar ile Başvuru yapılması gerekmektedir.

 

 


 

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan izni olmayan sürücüler için izin başvuru süresi başlamış olup son evrak gönderme tarihi 13.12.2019 dur. (Güncelleme Tarihi : 09.12.2019)

Belirtilen şartlara uygun evraklarınızı aşağıdaki formu doldurarak gönderebilirsiniz.
     

    İzin almak isteyen sürücüler sitemizi takip ederek yeni izin başvuru sürelerini takip edebilir.

    İzin sorgulama sayfası yeniden yapılandırıldığından dolayı şu an kullanıma kapatılmıştır. Sayfamızdan izin sorgulama linkleri verilecektir. Verilen linkten TC Kimlik No girerek izin sorgulayabilirsiniz…

    Ulaştırma Bakanlığı tarafından; Yurtdışı Tanker yüklemesi yapan şoförlerin izin durumlarını sorgulamak için TIKLAYINIZ !  www.izinsorgula.com